Home History Shipbroking Activities References FAQ News & Events Contact Us
 
Pelikan Shipbroking
 
Pelikan in News
 
Meltem Suloğlu: Gemi fiyatları daha da düşecek - Dünya Gazetesi - 2012-05-03
 

Meltem Suloğlu: Gemi fiyatları daha da düşecek
Pelikan Denizcilik'in Genel Müdürü Meltem Suloğlu, ikinci el piyasasında da sene başından bu yana fiyatların yaklaşık yüzde 20 düştüğünü belirtti. Suloğlu,"Sene sonuna kadar fiyatların yüzde 10 daha düşmesini bekliyoruz. Navlunda iyileşme görülüyor ancak biz bu durumun geçici olduğunu düşünüyoruz. Gemi fiyatlarının bu kadar cazip noktalara gelmesi sektör dışından birçok yatırımcıyı da denizcilik sektörüne çekiyor. Global Menkul Değerler'in Çin tersanelerine gemi siparişi verdiğini aktaran Suloğlu, gemi fiyatlarının düşmesinin ardından dışardan sektöre giriş yapan yatırımcılara ise şu birkaç örneği verdi: "GSD Holding-(GSD Marin),  Kayan Tekstil (Meridyen Denizcilik),Ömer Sabancı (Densa), Ciner Group (Ciner Denizcilik), Beks Tekstil'in ortakları (Aruna Denizcilik), Lateks Lojistik (Latmar Denizcilik) ve Çin tersanelerine sipariş veren Global Yatırım Holding."
Erol Yücel: Yeni yatırımcılar sektörü büyütecek
Farklı sektörlerden yatırımcıların gemi yatırımı yapmaya başlamasını çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkanı  Erol Yücel, "Diğer sektörlerden yatırımcıların denizcilik sektörüne yatırım yapmaları sektör için büyük zenginlik, Türk denizciliğinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak" dedi. Yücel, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Gemi şu anda gerçekten doğru bir yatırım aracı."
Salih Zeki Çakır: Sektörün değeri  artacak
Aynı zamanda gemi brokerlik şirketi bulunan Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Salih Zeki Çakır, tekstil ve inşaat başta olmak üzere çok sayıda sektör dışından firmaya gemi alımı konusunda danışmanlık yaptıklarını, şu anda da sektör dışından olup gemi yatırımı planlayan birkaç firma ile görüşmeye devam ettiklerini açıkladı. Çakır, "Artık dışarıda sektörümüze giriş olmaya başladı. Bu trend sektörü büyütecek ve değerini artıracak" dedi.